UK EVENT: 7th BEFFTA AWARDS 2015 Nominations

7th-BEFFTA-UK-2015

It’s that time of year again folks! 

Check out the 2015 BEFFTA Awards nominations list below.

Thank you BEFFTA for nominating Mad News for the ‘Best Community News Website’ 😀

PLEASE VOTE HERE : www.beffta.com/voting

*****Voting ends on 26th Oct*******

Music

Best Female Act: Fleur East, Lady Leshurr, Debra Debs, Debbie Aramide, Emeli Sande, Beverly Knight, Leona Lewis, Alexandra Burke, YolanDa Brown

Best Male Act: Afrikan Boy, Errol Reid, Akala, Junit, J-Sol, Rough Copy, Jermain Jackman Wiley, Skepta, Dizzie Rascal, Fuse ODG, John Hectic, Sway, Lemar, Wretch 32

Best Gospel Act: Jaiho, Deborah, Rachel Kerr, Free To Worship, IDMC Gospel, Faith Child, Relelation Avenue, Seth Pinnock, Annette Bee, Precious Toe Ngwu, Israel Allen, Chris De Ambassada, Compozers, Sylvia Ajayi, Adam & Kid, The Anointed UK, David Watchman Williams, Olaedo, Divine Impact, Lyrical Soldier, one Legacy, Open Heavens Choir, David Keigh, Darren Evan Henry, Dolly P, Guvna B, Sam Adebanjo & DTWG, victizzle, Shola Victor- Shajowa, Sandra Godley, Mike Aremu, Joy Ibisa, Meleke, Royal Destiny, New Rivers Choir, Lurine Cato, Muyiwa and Riversongz, Leroy Johnson, Annastasia Baker, Dot&Darryl, CSO

Best Unsigned Act: Rotimo, Nikisha, Che Lingo, Lorraine LionHeart, Moe Makaya, Native Sun, Valentine, 3RA, J Appiah, Vicky Sola, Duane Flame, Kersha Bailey, Young O, Lydia Maddix, Justified Prince, Lovella Ellis, Ragz CV, Fola, Wilson, Marvel, Shylo Soulstar, Melody Keys , Ayo Dele, Belinda Kae, Mazey banks, Lifford david Shillingford, Roucheon, Razor, Ellapaige, Che Lingo

Best International Act: Jason Derulo, Rhihanna, Beyonce, Nicki Minaj, Chris Brown, Jay Z, Kanye West, Missy Eliot

Best UK AfroBeats Act: B Best, Silvastone, Alonzo, Spilla Don, Mistony, Flava & Kwamz, Lamont Chitope, LDNC, Lola Rae, Vj Oj, Aina More, Weray ent, Moelogo, Mista Silva, Fuse ODG, May7ven, Dola Billz, Dizzy VC, Musik Maestro, Honey B, Afrika Boy, Shiikane, Izeal, Big Tizzy, RDC Soldier, Adasnoop, Vibe squad, Hyper hype, Vicky Sola, Ras King Bobo

Best Newcomer UK Afrobeats Act: Lil Ay, Valentine, Temple, Be Lynda, Cool H, Mistony, Docta Dee, D soul, Jayce

Best UK Caribbean Act: Don Campbell, Ken Martin, Empress Imani, Roger Robin, Sandra Cross, Maxi Priest, Lloyd Brown, Vivian Jones, Stylo G, Chevelle Franklyn

Best International African Act: Octopizzo, B1, Kidum, Aar Maanta, Zahara, Davido, Wizkid, R2bees, Sarkordie, P Square, Timaya, Olamide, Eddy Kenzo, Tillaman, Dr Sid, Radio & Weasal, Omawunmi, Wande Coal, Davido, Wiz Kid, Awilo Longomba, Tiwa Savage, Emma Nyra, VVIP, Burna Boy, Sauti sol, Shatta Wale, Samini, Nathalie Makoma, Kalifah Aganaga, Jay Rox, Ali Kiba, Diamond Platnumz

Best African Legends: Wambali Mkandawire, Oliver Mtukudzi, Suzanna Owiyo, Jose Chameleone, Angelique Kidjo, Iryn Namubiru

Best International Caribbean Act: Aidonia, Popcaan, Beenie Man, Gyptian, Shabba Ranks, Maxi Priest,

Best Music Producer: Arthur Milanzi, P2J, Abasiodiong Jackson, Don Jazzy, Ayo Beatz, Akala, Dilly, Hypertone, OY, Rymez, J Weathers, Davinche, Mafia and Fluxy

Best Video Director: Director Q, Charlz Archibong, Vertex, Moe Musa, Uvi Orugon, Dego Visionz, Elmino DaGreat, Spaceship C, AJE Filmworks, Clarence Peters, Femi Best Touch, GlobalFaction, Luke Biggins, Paul Gambit, Enos Olik

Best Music Video Producer: Grime Daily, Nang TV, Link UP TV, Staple House, Luti Media, Christabell Video TV Network

Best Music Video DOP: Nang TV, Elmino Da Great, Charlz Archibong, Christabell Video TV Network, Nick Frost

Best Music Video: Scammer (Dizzy VC), Tuele (ShiiKANE), GUd(Dot&Darrly), Applaudise(Iyanya), Sura Yako(Sauti Sol)

Best UK Reggae Act: Empress Imani, Winston Francis, Little Roy, Michael Prophet, Donna Marie, Stylo G, Lovella Ellis

Best International Gospel Act: Obert Mazivisa, Kay Morris, Emmy Kosgey, Redemption Voices, Nathaniel Bassey, Uche, Henrisoul,

Best Record Label: Marvin Records, FERO Records, Zoe Records, Goody Goody Records, Blue Jeanz Records, Stringray Records, Babycamp Records, Boy Better Know, Dcypha Productions

Best Musician: Abasiodiong Jackson, Martin Chims, Lele T Boy Saxangel, Stephen Asamoah-Duah, Paul Reid, Nicky Brown, Orville Pinnock, Collin Peters, Noel Robinson, Patrick White, Jerry Brown, Lekan Shobiyi, John Thompson, Leon Dixon, Dambezile Buleni

DANCE

Best Dance Act: Fernando Montano, I am Movement, Unity Gang, Ghetto Kids, D3 DANCERS, DANKIRA, Unique silver dancers, MotherLand Dancers, GOP, Project G , CEO Dancers. FDC Ladies, High Rollaz, ICSN dance troupe, Yaye Dib Sabar, Malaika Dance Unique, Zulu Traditional group, Flame Lily Arts, Ras King Bobo

Best Dance Choreographer: Ezinne Asinugo, Ezekiel Koleosho, Sherrie Silver, Vanessa Adekola, Sharma Jay, Sir Loui, Kemi Durosinmi, Kebi Swifty

COMEDY

Best Comedian: King Kong, Melanie Gayle, A dot Comedian, Obonjo, Anne Kansiime, Wale Gates, Richard Blackwood, Don’t Jealous Me, Anne Kansiime, Eddie Kadi, Babatunde, Funmbi, Ola the comedian

RADIO

Station of the year: Radio Diamond, Pamtengo, Roots FM, Tropical FM, Voice of Africa Radio, Guess Radio, Bang Radio, Colourful Radio, Premier Gospel, London Christian radio, Inspiration fm, Rinse FM, Genesis Radio, Zimonline Radio, Unity 101, AltarSound Worship radio, East African Voice online radio, Newstyle radio, MusicNest radio, genesis radio

Radio Personality of the year: JG Fresh, Macia M Spence, Princess Ifem Enwerem, Dj Denco, Dotun Adebayo, Richard Oluyinka, Wayne Boucaud, Tony Fanandez, Simbarashe Nyanhanga, Kojo, Veronica Gordon, Andrea Graham, Lady Bimma, David P, Neptizzle, Jam Jam, Afro B, Abrantee Boateng, Anthony Peters, MC Chijota, Ngunam Adamu, Claire Clotty

NEWSPAPER/MAGAZINES/BLOGS

Best Community Newspaper: Informer East Africa, Trumpet, The Voice, Nigerian Watch, The Nubian Times

Magazine of the year: Diamond Celebrities, BlackNBold, Ten 2 Teens, Pause Mag, African Dazzle, Keep The Faith, Heritage Magazine, New African Woman, Zen, Ethio Beauty, Tropics, Nu People magazine, Itsblackcurrant.com, Afropulp, SoulCulture, C. HUB, Pride Magazine, Mambo Magazine, Effuse, Black Hair Magazine, Black Beauty and Hair, Fab Magazine, Panache Magazine, New African Magazine, MM International Business Magazine, Glam Africa, Zuri Magazine, Diaspora Lifestyle Magazine, GUAP, DKOnline, My Trinity Magazine

Journalist of the year: Ayo Akinfe, Phinna Chichi Ikeji, Julius Mbaluto, Alice Ukoko, Regina Jere Malanda, Rodney Hinds, Stephen Ogongo, Gakuru Macharia, David Roberts, Noellin Imoh, Vinjeru Mkandawire, Thom Chiumia

Blog of the year: Baronessj.com, BABSO.ORG, Simply Glamorous, Fashion Police, Sleeky Naija, Diaspora Lifestyle, We Plug Good Music, BooshBingBang, Not Just Ok, Kickin’ it with the Kinks, Simply Glamorous Fashion, Ronnie J Health and Beauty, Chizy’s Spyware, The Bespoke Black Book, Gistfactory.com, Bella Naija, Jestinageorge.com, De Avenue, Pappzd, Eka Start Up Cooperation, Linda Ikeji, Sleeky Naija, Bikozulu, Simply Oloni

Best Community News Website: Nyasa Times, Informer East Africa, Melting Pot, Allafrica.com, CaribDirect, ItzCaribbean, AfroNews, Eco Media, Ugandan Buzz, Misterseed.com, Madnewsuk.com, Nigerian Watch

EVENTS

Best Events Promoter: The Boss Brothers, Lift Effects, Romiam PR and Management, Women 4 Africa, DJA Media, Theodora PR, UK Unsigned Hype, Raj PR, Open The Gate, Focus Organisation, Euphema Promotions, Hawkeye Promotion, Orlando Gittens, Ghana UK Fashion Show, Triforce Promotions, Kizomba UK, Joyful Noise, Atoss Entertainment, 6060 Music Group, Kush Promotions, Mahogany Bridal, Africa Fashion Week, Smade, Cokobar.com, Bashment Vibez, ABM Promotions, Kasiluv Productions, Disk & Jockey Media, Play Entertainment, L’Afrique Festival, Haylee Venus, JM Promotions, Danny Promotional, Bellasimo Events, JF Solutions, Grajoh, Jay One Production, Rainbow Entertainment & Promotions

Best Event of The Year: Compliment Me, Africa Fashion Week London, Lifts Effect Ladies Speak Conference, Passion For Motherland, Divas Of Colour, Awesome You, Miss London Borough, Against All Odds Dare to dream, Glam Africa Fashion, Natural Hair Week, Black African Women Rock, Women4Africa, Top Model Of Colour, South Africa Fashion & Culture Week UK, The label Fashion Show

Best Event Planner: Impression Unique, Parkers4Events, Event Royale, Tutu’s Balloons,

DJ

DJ of the year: Dj Mind The Gap, Dj Wiley, Dj SStarzy, Dj Sonique Dj Mento, Dj Ace, Dj Billy, Dj 279, Dj Alexo, Dj Lanre, Dj Wil Johnson, Dj Mac Pro, Dj Fabio, Dj Gabe, Dj Slipa, Frankie Prazer, Dj Bayo, Dj Tallest, Dj Kashif Da Flash, Dj Omo White, Dj Whatever, Dj Unbeetable, Dj Daddy Ernie, Dj Abrantee, Dj Kumbi, Dj Jerry, Dj Edu, Dj Neptune Oladuni, Dj Jp Kairo, Dj Yung Milli, Dj Homeboy, DJ French Kiss, DJ Lady G2, Dj Field, Dj Mkhukhwini, Dj Natty B, Dj Neptizzle, Dj Papa Minnie, Dj General, Dj Ranking Merva, Dj T-Roy Broadcite, P-Nicholls, Golden Tshuxs, Dj Lungo

PHOTOGRAPHERS

Best Events Photographer: Aron Dunworth, Erik Erxon, Imo Photography, Josh Daniels, Sync Photos, iSmiles Photos, TiDG Visuals, CLO Photography, Michael Tubes, Vivida, Ade Adetayo, Zan The Photographer, Simon Frederick, The Atunbi Experience, Fabian Jones, Benjamin Bin-Meh, Karlton Chambers, JP Esso, Davie Sazuze, Monir Ali

Best Fashion Photographer: Karl Lake, Abi Oshodi, Emerzy Coby, TiDG Visuals, Kush photography, Karlton Chambers, Monir Ali

FASHION DESIGNERS

Best Male Fashion Designer: Aso Global, Ade Bakare, Alecool Clothing, Kitoko, DK Darlington, Keye oduneye, Kwame Koranteng, Sola Cash, Obiora Ichiebuka, Zerkaraya Solomon, Flylander Couture, Taibo Bacar, 101 Clothing

Best Female Fashion Designer: Tumiila, Blackpearl Secret, Dama Fashion, Fee Uhssi, Azelia, Ijeve Designs, Pebbles Wearable, LuxuryByFeyi, Tote London, Lydie Djamba, Fabrayan, Josh & Nicol, Vero Luke, Agata Reis, House of Adjeiwaah, Hasifah Kigozi, House of Aranu, LinmiR Millinery, Giberky, Sylvia Fumudo, Zuwa Re, Liiber London, Established Beautique, Desiri Couture, Tina Lobondi, Clariscia Gill Couture, Korlekie, Jessica Baah, Petiz Fashion Accessories, Veneka Fashion, Afriqan Apeiron, DaoLondon, Kiyana Wraps, Preline, Safari Jewel, Mary Martin, Lonseluet, Christina auret designs, Le Diamante Couture, Innocente Messe, Sherene Melinda, Le Ekhaya

STYLISTS

Best Hair Stylist: Phylliss Chipojola, Thungeya Nhalane, Keisha Des Vignes, Dionne Smith, House of JDFK, Purely Natural Hair, Libeks beauty consultant, Adeola Olase, Charlene Cumberbatch, Adeyinka Adekogbe, Rachel Akanni, Afrofusion Hair and beauty, Michelle Grande, Libeks beauty Consultant, Dimps Sanghani, Marieme Diallo

Best Wardrobe Stylist: Thiaba Diallo, Style Check by Dee, A.Y.O Clothing, Crystal Deroche, Yemisi Adedipe, Potential U, Wale Adewale, Marcus Swaga Don, Afi Boateng, Viennty, Naomi Gray, Lauraine Bailey,

MAKE-UP ARTISTS

Best Make-up Artist: Saleema Ali, Ray Jeweled beauty, Jay Ashraf, Marieka Hall, Beauty Boudoir, Valerie Saint-Amand, Joy Adenuga, OTS Beauty, Christina Erduado, Siniorita Lutete, Sophia Kharbouch, Bolanle Okusanya Feyita, May’s Beauty Palace, ABIZART, House of JDFK, Semire MUA, Fazezone Mua, DJE Make Up, Rochelle Carty, Libeks Beauty Consultant, Ganga Bahambra, Rashida Blair, CSG Make-up and beauty, Bimtan Elufowoju of Faces of Bodin, Pretty Woman by Tosin Makinwa, Moi MUA, Tu Sei Bella, Lola Maja – Okojevoh, Pauline Briscoe, Nance Kabasele, Jessie Barker, Marco Antonio, BIMSFIX Beauty, Fatti Makeover, Tisco Beauty, Nina Igbino, Taniya Khan, Thiaba Diallo, Vividliy Creative

FASHION CHOREOGRAPHERS

Best Fashion Choreographer: Sola Oyebade, Reuben Joseph, Malisha Da Queen, Nadim Saleem, Katelyn Namiiro

MODELS

Best male model: Akber Rashid, Tashian Shaw, Giuseppe Nkansah, Adrian Vincent, Jeremy Osei Tutu, Ebrima Sey, Adjoa Mensah, Michael Moonchild, Martins Igbinedion, Dudley O’Shaughnessy, Hassan Resse, Guetan, Tee Cleishy, Devante Huntley, Jeremy Boateng, Salisu Abdulai, Adonis O’Holi, Julius Rueben, Victor Momoh

Best female model: Sheri Yat, Aramatou Toure, Elesha Turner, Betty Adewole, Elaine Nturo, Toyin Toni, Tameka Ashanti, Amie Mustapha Joof, Shakira Nabakooza, Vanessa agyman, Lisette Mibo, Adunni Haruna, Marissa Charles, Paula Okunzuwa, Grace Bol, Malaika Firth, Cleopatra Wood, Maggie Sarai, Vicky Tjirimuje, Maurisa S Coleman, Amelia Lola, Layia Johnson, Latesha Wilson, Samar Khoury, Alexandra Gondora, Estelle Digridi, Symara Templeman, Ngozi Thompson, Edma Ohemaa Lawer, Vanessa NM, Aneeka Williams, Cynthia Chisom, Ayoola Bakare, Abigirl AM Isaac, Estelle Met, Shanelle Banton, Anita Exstasy Siobhan C Ridguard, Nyasha Matohondze, Nelly Defaut, Angela Nakisozi, Nasai Forna, Maria Borges, Eunice Olumide, Siam Antoinette, Sonia Chohan

Beauty Pageants

Best Beauty Pageant: Miss Pride of Africa UK, Mr Africa International, Miss Teen Caribbean UK, The Commonwealth Pageants, Miss Congo UK, Miss Black Africa UK, Miss Ghana UK, Miss Trinidad and Tobago, Miss Uganda UK, Miss Nubian UK, Miss Jamaica UK, Miss Zimbabwe UK, Miss Cameroon UK, Mr and Miss Black Beauty Universal, Miss Malawi UK, Miss Jamaica UK, Miss Guyana UK, Face of Kenya UK

Best Beauty Queen: Miss Teen Commonwealth International, Miss Jamaica UK, Miss Uganda UK, Miss Pride of Africa, Miss Malawi UK, Miss Nubian UK, Miss Black Africa UK, Miss Cameroon UK, Miss Commonwealth Caribbean, Miss Commonwealth Africa, Face of Kenya UK

Best Former Beauty Queen: Jacqueline T Moyo, Rose Mmangisa, Alexina Phiri, Chelsea Mandizha, Amelia Lola, Gloria Elongo, Gladys Kyotungire, Michelle Esther Vigan, Samaia Tchapesseka, Ruvimbo Chinzou, Inkra Debelle

Best Beauty Pageant Director: Simbarashe Nyanhanga, Ayetunde Fabamwo, Boikanyo Trust Penyo, Jacqueline Wabara, Mrs Biggz, Dele Onabowu, Kondi Munthali, Frankos Tshimpuki, Jaiho Asiheigbu, Sherika Miller

FILM CATEGORY

Best director: Obi Emelonye, Toyin Moore, Philippa Chiedu Abraham, Shirley Afrimpong-Manso, Seyi Babatope, Nelson Spyk, Tony Sebastian Ukpo, Francis Uwadi, Yinka Idowu

Best Actor: John Dumelo, Ramsey Nouah, Alexx Ekubo, Ernest Napoleon, Joseph Benjamin

Best Actress: Eniola Badmus, Mercy Johnson, Joselyn Dumas, Weruche Opia, Mary Njoku,

Best Supporting Actor: Ken Smart, Chucky Venn, OC Ukeje,

Best UK Nollywood Supporting Actress: Helen Gold Osabutey, Tolulope Yesufu, Theodora Ibekwe, Nnena Ani, Victoria Abraham, Jedidah David, Gladys Ndimuntoh, Funmi Ogidan Bello, Vanessa Adekola, Gift Boyo, Ifeoma Okeke, Edith Nwekenta, Victoria Abraham, Olufunmilayo Kinshola, Adaeze Itiniru, Chi Chi Okafor, Chinelo Anyanwu, Danielle James,

Best UK Nollywood Actress: Helen Gold Osabutey, Toyin Moore, Roseline Sanni Ajose, Daniella Down, Ronke Ogunmakin, Lorraine Stodel, Marie Kumba Gomez, Sheyi Ajibola

Best UK Nollywood Supporting Actor: Collins Archie-Pearce, John Dumelo, Sheyman MacKluvin, Dapo Opayinka, Frank Williams, Kevwe Ogunje, A Dot Comedian, MA Benson, Danny Erskine, Olukunle Samuel Fafowora, Victor Ebuwa, Stanley Ezenduka, Amour Owolabi, Tapiwa Madovi

Best UK Nollywood Actor: Ken smart, Ade Bello, John Remedy, Nonso Nwaiwu

Best International Film: Going Bongo, Busted Life

Best UK Nollywood Film: Thy Will be done, Basira in London, Murderer In Law, Blood Type, Captivated, Mum Dad Meet Sam, Oga Detective, Hunting 4 Hubbies

Best African Film: Thy Will Be Done, When Love Happens, Love or Something Like That,

Best Newcomer Actress(UK Nollywood): Philippa Chiedu Abraham, Yolanda Sanda, Cordelia Eme, Dapo Opayinka

Best Rising Star: Adi Alfa, Nnena Anni, Roseline Sanni Ajose, Ngozi Thompson, Vanessa Adekola, Cynthia Erivo

Nollywood Rising Star: Tope Tedela, Lynda Ojiofor, Dabota Lawson, Calista Okoronkwo, Lala Akindoju,

International Rising Star: Cynthia Erivo, John Boyage, Lupita Nyongo, Barkhad Abdi, Arnold Oceng, Emmanuel Jal

Best screenwriter/Scriptwriter: Philippa Chiedu Abraham, Toyin Moore, Tolulope Yesufu, Segilola Ogidan, Jagwah Jaiye

Best theatre production: The Gods are not to Blame, East End Boys West End Girls, Egusi Soup, Oliva Tweest, Holy and Horny, Metamorphosis, Moon on A Rainbow Shawl, All My sons, The real Housewives of Brixton, Skeen,

Best Cinematographer: Charlz Archibong, Nelson Spyk, magnus Mbanu, Sunkanmi Oduwole

Best Producer: Shirley Frimpong-Manso, Toyin Moore, Tolulope Yesufu, Philippa Chiedu Abraham, Obi Emelonye, Sagilola Ogidan, Seyi Babatope, Chima Movie empire, Florence Okonkwo, Francis Uwadi, G Class

TV Category

Best Actress: Ellen Thomas, Tameka Empson, Moji Bamfeta, Chizzy Akudolu, Freema Agyemam, Antonia Thomas, Diane Parish, Romeena Beri,

Best Actor: Chucky Venn, Richard Blackwood, Nitin Ganatra, Rudolf Walker, Khalil Madovi, David Ajala, Jimmy Akingbola, Ashley Walters, Samuell Benta, Wil Johnson, Wale Ojo, Nathan Stewart Jarrett , Andy Ubera, Himesh Patel

Best TV Station: ABN, OH TV, BEN TV, VOX AFRICA, THE AFRICA CHANNEL, NOLLYWOOD MOVIES SKY 329, ARISE TV

Best TV Show: The Woman(BEN TV) The Sporah Show(VOX AFRICA), The Magazine Show(BEN TV), Time To Shine(OH TV), Lifestyle(BEN TV), BBS(BEN TV), Sports360(VOX AFRICA), The Buzz (Sky 329), Breakfast Show With Yemi Balogun(Olive TV), Makhosi Today(VOX AFRICA)

Best TV personality: Pily Mirazi, Makhosi Musambasi, Ellen Thomas, Ngozi Thompson, Juliet Foster, AJ Odudu, Funmi Adeyi, Kalisha Johnson, Lola Ogunbadejo, Sporah Njau, Mary Shittu, Yemi Balogun, Priscilla Nwikpo, Chucky Venn, Femi Amusan

Best presenter: Makhosi Musambasi, Pam Joseph, Dami B, Ndyo James, Ngozi Thomson, Uncle and Mistar, , Sporah Njau, Trish Adudu, Avida Buyombi, Stephan Pierre, Natalia Roni, Mimi Fawaz, Adesope Olajide,

Best Webseries: 2 sides, An African City, Meet The Adebanjos, Trim, All about McKenzies, Venus Vs Mars, Unfamous, Redemptions, Brothers With No Game, Reckless,

Best online TV: Black Visions TV, Uncle & Mistar, Factory 78, iROKO TV, Fusion TV, SBTV, Disk&Jockey Media, 2HBTV , Cut The Chat, SMETV, SoulCulture TV, Tropical FM TV, Zimbo Live TV

Voice Over Artist: Natalyia Roni, Patrick McKenzie, Faridah Rimmer, Bola-Wola Makinde, Patrick McKenzie

ART CATEGORY

Best Spoken Word Artist/Poets: Raspect Fyabinghi, Mizan The Poet, Nairobi Thompson, Gallant, El Crisis, Amen Noir, Suli Breaks, Lyrical HEALER, George The Poet, Kat Francois, We are poets, Shakara, Oneness Sankara, Alim Kamara, Nat NYE, Dean Atta, Breis, Samuel King, Mutombo Da Poet, Lyric L, Vivian Timothy

Best Art Director: Reuben Joseph, Sola Oyebade, Ola Shobowale, Julius Reuben

Best Author: Daniella Blechner, Amanda Epe, Jenice Revers, Dumisani King Kas Moyo, Chioma Nnani, Onyi Anyado, Fredericka Charles, Fikelephi Jackson, Deji Yusuf, Tony Fernandez, Ferdinand Lawson, Winsome Duncan, Julian Hall, Diane Hall, Debbie Martin-Garcia, Moral Harrison, Ian T Sebas, Scotty Unfamous, Ella December, JC Johnson, Opy Onas, Everald Williams, Femmy Koya, Epi Mabika, Cezanne Poetess, Bernie Karr, Emmanuel Woyome, Ava Brown, Richard Oluyinka, Gamel Sankarl, Andrea Zoe Onah, Emmanuel Ansah, Ernest Moses, Onye Kingsley, Norma Gregory, Adafa Taharqa Nicol El/Olu Soju Lapite, Charis M B King, Ibitola Ojoye Adebayo, Sheun Oke, LaShunda Leslie-Smith, Rick Walters, Richard Paa Koffi Botchwey, Joanna F Amoako, Faith Okrafo-Smart, Marcelline Mudisi-Robinson, Andrew Wutawunashe, Emeka Anyanwu,

BEFFTA AGENCY AWARD( Voting will begin Shortly)

1. The Hilton Agency

2. Face4Music

3. Mahogany Models

4.Demus Castings

5. The Casting Dojo

6. GTM Models

7. PDM Agency

BEFFTA YOUTH LEADERSHIP AWARD (Voting will begin shortly)

Youth Leader Of The Year

1. Nicolle Ndiweni

2. Sherica D Spence

3. Stella Fasusi-Olomu

4. Rex Idaminabo

5. Jamal Edwards MBE

6. Natasha Benjamin

7. James Woods

8. Warren W Ryan

9. Cynthia Masiyiwa

10. Joshua Robertson

11. Jerome Harvey-Agyei

12. Bianca Miller

13. Prophet Taku

14. Vivian Liz Onano

15. Jerome Cowans

16. Caroline Namugabi

17. Darren Robinson

BEFFTA UK Special Awards 2015(NOT FOR PUBLIC VOTING)

  1. BEFFTA YOUNG ACHIEVER AWARD
  2. BEFFTA INSPIRATION AWARD
  3. BEFFTA FASHION ICON
  4. BEFFTA FILM ICON
  5. BEFFTA ENTERTAINMENT ICON
  6. BEFFTA MEDIA ICON
  7. BEFFTA CREATIVE PERSONALITY
  8. BEFFTA EXCELLENCE AWARD
  9. BEFFTA BEST SPORTS PERSONALITY
  10. BEFFTA FEMALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD
  11. BEFFTA MALE LIFETIME ACHIEVEMENT AWARD

Europe’s biggest award ceremony celebrating black and ethnic personalities in entertainment, film, fashion, television and arts has officially opened it’s grand 7th year anniversary public nominations.  With over 6000 guests in attendance  annually BEFFTA awards, founded by entrepreneur, TV presenter and philanthropist Pauline Long in 2009 is back for the 7th year to celebrate greatness within the African and Caribbean community and fully funded by the media personality.

The 7th year BEFFTA UK anniversary is expected to be celebrated in a very grand prestigious style bringing together several international and UK stars under one roof with a common goal to celebrate and honour both unknown and known hard working and extremely talented personalities in entertainment, film, fashion, television, arts and sports.

With legendary TV personality Sir Trevor McDonald and entertainment icon Lenny Henry celebrated with BEFFTA UK lifetime achievement awards, BEFFTA awards UK team looks forward to celebrating yet other deserving legend who will be revealed soon.

BEFFTA founder Pauline Long said, “this year is extremely special, in the spirit of giving back to the community everybody including the nominees will receive special prizes.”

The general public can nominate in the following categories by sending names and details of nominees to nominations@beffta.com

Advertisements
Follow MAD NEWS UK on WordPress.com

Enter your email address to follow this blog and receive notifications of new posts by email.

Follow me on Twitter

Instagram

Instagram

Archives

October 2015
M T W T F S S
« Sep   Nov »
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  
%d bloggers like this: